THE BLOG

Mazut - proces mykoremediácie

Nov 10, 2024

Mazut, vedľajší produkt ropy, je často zdrojom závažnej kontaminácie pôdy a vody v priemyselných lokalitách. Jednou z takých oblastí je kontaminovaná lokalita v Moldavsku, kde sme sa rozhodli použiť alternatívnu metódu čistenia – mykoremediáciu. Na rozdiel od tradičných konvenčných metód, ktoré sú často nákladné a využívajú chemikálie, alebo vybágrovanie a prevoz ekologického problému z bodu A do bodu B, sme nasadili prírodný prístup pomocou húb, ktoré dokážu tieto látky postupne rozkladať a znižovať obsah škodlivých zložiek v pôde.

1. Nastavenie procesu: Príprava a plánovanie

Každý úspešný projekt mykoremediácie začína dôkladným plánovaním. Na začiatku sme vykonali dôkladný prieskum, aby sme stanovili rozsah kontaminácie a vybrali najvhodnejšie druhy húb na rozklad mazutu.

  • Lokalita: J edná sa o lokalitu družstva, ktoré bolo vykurované Mazutom. Pri niekoľkoročnej neodbornej manipulácii uniklo veľké množstvo do pôdy.
  • Stanovenie cieľových látok: Naše merania sa zamerali predovšetkým na NEL (nerozpustné extrahovateľné látky), ktoré sú kľúčovým indikátorom kontaminácie ropnými látkami.
  • Výber druhov húb: Zvolili sme druhy, ktoré sú známe svojou schopnosťou rozkladať ropné zložky, ako napríklad Pleurotus ostreatus (hliva ustricová) a Trametes versicolor (huba Turecký chvost), ktoré sú osvedčenými druhmi v mykoremediácii.

2. Prvé kroky: Odoberanie vzoriek a stanovenie počiatočných hodnôt NEL

Na začiatku sme odobrali vzorky pôdy, aby sme stanovili počiatočnú koncentráciu látok NEL v pôde pred aplikáciou húb. Odber vzoriek je kľúčový, pretože nám poskytuje základ pre porovnanie pred a po aplikácii mykoremediácie.

  • Laboratórna analýza: Počiatočné vzorky odhalili vysoké hodnoty NEL, čo potvrdilo, že pôda je silne kontaminovaná. Tieto údaje sme použili ako základné hodnoty, ktoré nám umožnia merať úspešnosť nášho zásahu.
  • Definovanie cieľov: Stanovili sme si cieľ znížiť obsah NEL v priebehu nasledujúcich 7 mesiacov.

3. Aplikácia húb: Začiatok procesu mykoremediácie

Po príprave terénu sme aplikovali vybrané druhy húb priamo do kontaminovaných oblastí. Mykoremediácia prebieha postupne a vyžaduje správne podmienky na to, aby mohli huby rásť a rozkladať mazut.

  • Inokulácia húb: Aplikovali sme mycélium húb do pôdy a zabezpečili vlhkosť a prístrešok pred priamym slnkom, čo podporuje rast húb. Mycélium začalo  prenikať pôdou a rozkladať ropné zložky, ako je mazut.
  • Kontinuálne zavlažovanie a kontrola pH: Na podporu rastu sme pôdu pravidelne zavlažovali a sledovali pH, aby sme zabezpečili ideálne podmienky na rozklad.

4. Rast plodníc: Indikátor úspešnosti procesu

Po niekoľkých týždňoch sme pozorovali prvé plodnice húb – čo je kľúčový ukazovateľ toho, že mykoremediácia prebieha úspešne. Plodnice signalizujú, že mycélium rastie a efektívne preniká pôdou, kde rozkladá toxické látky.

  • Pozorovanie plodníc: Po dvoch mesiacoch začali rásť prvé plodnice, čo ukázalo, že huby sa rozrastajú a pôsobia v kontaminovaných častiach pôdy.
  • Vizualizácia stavu pôdy: Okrem merania sme vizuálne pozorovali aj zmenu pôdy, ktorá znížila intenzitu zápachu ropných produktov, čo je indikátor zlepšenia jej kvality.

5. Finálne výsledky: Zníženie obsahu NEL po 7 mesiacoch

Po ukončení sedemmesačného cyklu mykoremediácie sme odobrali konečné vzorky pôdy na detailnú laboratórnu analýzu. Výsledky potvrdili úspech nášho zásahu:

  • Celkové zníženie NEL: Konečná analýza ukázala, že koncentrácia NEL sa znížila na viacerých pozorovaných stanovištiach. Na základe uvedených výsledkov sme dospeli ku záveru, že pôda môže byť do hĺbky životných funkcií húb degradovaná od kontaminácie mazutom približne za 10 rokov. Vyvstáva otázka, či sa dá tento proces urýchliť. Áno - vyššou koncentráciou húb, zlepšením podmienok na ich rast  a rozmnožovanie, diverzifikáciou, symbiózou s rastlinami , aplikáciou ďalších pôdnych organizmov, starostlivosťou a intenzívnym pozorovaním.
  • Význam mykoremediácie pre ekologickú obnovu: Tento projekt v Moldavsku preukázal, že mykoremediácia je efektívna a lacná alternatíva tradičným metódam čistenia pôdy od ropných látok.

Mykoremediácia ako budúcnosť ekologického čistenia

Naše skúsenosti z Moldavska ukázali, že huby dokážu byť mimoriadne účinným nástrojom na čistenie kontaminovanej pôdy. Na rozdiel od chemických metód je mykoremediácia prirodzená, udržateľná a vhodná aj pre rozsiahle oblasti. Vďaka tomuto zásahu sme dokázali, že huby majú potenciál priniesť obnovu znečisteným lokalitám, a to rýchlejšie, než sme očakávali.

Tento úspech nás motivuje pokračovať v našej misii skúmania mykoremediácie ako ekologického riešenia pre rôzne druhy kontaminácie.

SUBSCRIBE FOR WEEKLY LIFE LESSONS

Lorem ipsum dolor sit amet, metus at rhoncus dapibus, habitasse vitae cubilia odio sed.

We hate SPAM. We will never sell your information, for any reason.